W sobotę 1 maja miała miejsce uroczystość osłonięcia i poświęcenia Drzwi Jubileuszowych przez prymasa Polski abp Wojciecha Polaka.
Drzwi Jubileuszowe powstały w latach 2019-2021 dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez nasze miasto niepodległości (6 stycznia 1919 r.). Pomysłodawcami projektu są inowrocławscy przedsiębiorcy i społecznicy, którzy stworzyli Społeczny Komitet Budowy Drzwi Jubileuszowych: Adam Banaszak, śp. Tadeusz Chęsy, Artur Chęsy, ks. Romuald Drążkowski, Piotr Jóźwiak (przewodniczący), Eugeniusz Kubski, Maciej Lipiński, Janusz Łuczak, Edmund Mikołajczak oraz Bogdan Wojtkowiak. Koszty ich wykonania zostały pokryte ze środków pochodzących od darczyńców.
Drzwi zostały zamontowane w głównym portalu parafii pw. św. Mikołaja w Inowrocławiu
w Wielką Środę przed Świętem Zmartwychwstania Pańskiego (31 III 2021). Autorem projektu
jest artysta plastyk z Inowrocławia Andrzej Prokopiuk. Drzwi składają się z sześciu brązowych odlewów ukazujących najważniejsze wydarzenia z historii Inowrocławia od średniowiecza po XX wiek. Znalazły się na nich obrazy związane z założeniem miasta przez Kazimierza Konradowica, proces polsko-krzyżacki o Pomorze Gdańskie i narada wojenna Władysława Jagiełły. Na drugim skrzydle drzwi znajdują się płaskorzeźby narodzin nowoczesnego Inowrocławia: Solanki, szyb kopalni soli, lokomotywa i wizerunki Lucjana Grabskiego oraz dr. Zygmunta Wilkońskiego, a także sceny dotyczące walki z germanizacją i wyzwolenie miasta przez powstańców wielkopolskich.
W minioną sobotę, w uroczystości poświęcenia Drzwi Jubileuszowych wzięli udział m.in. wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz wicemarszałek województwa
Zbigniew Ostrowski. Obaj w swoich wystąpieniach wspomnieli Tadeusza Chęsego, jednego
z inicjatorów budowy Drzwi Jubileuszowych, Honorowego Obywatela Inowrocławia - człowieka sercem związanego z naszym miastem, który zmarł w listopadzie ubiegłego roku.
Na zakończenie uroczystości, przedstawiciele społecznego komitetu wręczyli osobom, które wsparły dzieło budowy specjalne podziękowania.